21-23 October 2009
Istanbul, Turkey

Username: Password:
Agenda
Conference Topics

eChallenges e2009 Agenda



Updated: 2009-10-16 18:26:16.4

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version

Day 1: 21 October 2009

08:00
Registration
09:00
09:00
Opening Plenary 1a
View papers assigned to individual session.
Chair: F. Mehmet Gökgöz, Turkish Research and Business Organizations (TuR&Bo ppp), Belgium
11:00
Coffee Break
11:30
11:30
Workshop 2a: Pervasive Computing and Cooperative Environments in a Global Context
View papers assigned to individual session.
Chair: Antonio Marqués, ETRA Research and Development, Spain
11:30
Session 2b: eGovernment - Issues & Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Kim Davis, Research Council of Norway, Norway
11:30
Session 2c: Collaborative Working Environments - Issues & Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Weiss, Weiss4, Germany
11:30
Session 2d: Digital Repositories - Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Roger Wallis, Royal Institute of Technology, Sweden
11:30
Workshop 2e: Best Practices for Multilingual Information Access
View papers assigned to individual session.
Chair: Carol Ann Peters, Italian National Research Council, Italy
11:30
Session 2f: eHealth Platforms
View papers assigned to individual session.
Chair: Richard Stevens, Stevens Consultants, Italy
11:30
Session 2g: Networked, Smart & Virtual Organisations - Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Bastian Koller, HLRS, Germany
11:30
Workshop 2h: Finding ICT Research Partners through Ideal-ist
View papers assigned to individual session.
Chair: Ebru Başak Akoz, TÜBİTAK - The Scientific and Technological Research Council of Turkey, Turkey
13:00
Lunch
14:00
14:00
Workshop 3a: Contracting in an eBusiness Environment
View papers assigned to individual session.
Chair: Peer Hasselmeyer, NEC Europe Ltd., Germany
14:00
Session 3b: eGovernment - Services
View papers assigned to individual session.
Chair: Jim Yip, University of Salford, United Kingdom
14:00
Session 3c: Collaborative Working Environments - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Alvaro Oliveira, Alfamicro, Lda., Portugal
14:00
Session 3d: Digital Library & Cultural Heritage - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Jesse Marsh, Atelier Studio Associato, Italy
14:00
Workshop 3e: IST-Africa - Linking European & African Researchers I
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC Limited, Ireland
14:00
Workshop 3f: Recent Progresses in eHealth Infrastructures
View papers assigned to individual session.
Chair: Asuman Dogac, Software Research and Development and Consultancy Ltd., Turkey
14:00
Session 3g: Networked, Smart & Virtual Organisations - Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Bernhard Katzy, CeTIM, Germany
14:00
Workshop 3h: E-Transformation in Turkey
View papers assigned to individual session.
Chair: F. Mehmet Gökgöz, Turkish Research and Business Organizations (TuR&Bo ppp), Belgium
15:30
Coffee Break
16:00
16:00
Workshop 4a: Contracting in an eBusiness Environment II
View papers assigned to individual session.
Chair: Maria Tsakali, European Commission, Belgium
16:00
Workshop 4b: Digital Cities: Bringing Digital Public Services to the Local Communities
View papers assigned to individual session.
Chair: Yannis Charalabidis, National Technical University Athens, Greece
16:00
Session 4c
16:00
Workshop 4d: Integrated e-Services for Cultural Tourism
View papers assigned to individual session.
Chair: Krassimira Paskaleva-Shapira, Karslruhe Research Center and Manchester Business School, Germany
16:00
Workshop 4e: IST-Africa - Linking European & African Researchers II
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC Limited, Ireland
16:00
Session 4f: eHealth - Issues and Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Nihat Yurt, Ministry of Health, Turkey
16:00
Session 4g: Networked, Smart & Virtual Organisations - Case studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Laing, FIR at RWTH Aachen, Germany
Co-Chair: Ali Imtiaz, Research Institute for Operations Management (FIR) at RWTH Aachen, Germany
16:00
Workshop 4h: Turkey in European Research Programmes – Success Stories
View papers assigned to individual session.
Chair: Mehmet Fatih Berber, TAV BİLİŞİM HİZMETLERİ A.Ş., Turkey
17:30
17:30
Tutorial 5a: At Crossroads: Internet of Services Research Beyond Call 5
Chair: Arian Zwegers, European Commission, Belgium

Day 2: 22 October 2009

09:00
09:00
Workshop 6a: Future Internet Services and Applications - Issues, Direction and Rationale
View papers assigned to individual session.
Chair: Man-Sze Li, IC Focus, United Kingdom
09:00
Workshop 6b: e-Government Cooperation among European countries and Korea
View papers assigned to individual session.
Chair: Ahmet Kaplan, Turksat A.S., Turkey
09:00
Session 6c: Living Labs - Applications & Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Jesse Marsh, Atelier Studio Associato, Italy
09:00
Session 6d: Technology-Enhanced Learning - Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Stephan Raimer, Flensburg University, Germany
09:00
Session 6e: Intelligent Content and Semantics
View papers assigned to individual session.
Chair: Roger Wallis, Royal Institute of Technology, Sweden
09:00
Workshop 6f: Social Care Informatics
View papers assigned to individual session.
Chair: Michael Rigby, Keele University, Ireland
09:00
Session 6g: Networked, Smart & Virtual Organisations - Supply Chain
View papers assigned to individual session.
Chair: Bernhard Katzy, CeTIM, Germany
09:00
Workshop 6h: Geographic IT in Public Service
View papers assigned to individual session.
Chair: Johan P Bang, Future Position X, Sweden
Positioning for people with dementia
Thomas Castor, Open Care AB, Sweden

GIS-Arena
Bengt Flodell, Karlstad Kommun, Sweden

Connect & Protect
Peter Eriksson, Future Position X, Sweden

Open Geodata and the Future of LBS
Martin Snygg, Future Position X, Sweden

10:30
Coffee Break
11:00
11:00
Session 7a: Future Internet Services and Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Man-Sze Li, IC Focus, United Kingdom
11:00
Session 7b: eGovernment - Application & Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Richard Stevens, Stevens Consultants, Italy
11:00
Workshop 7c: Living Labs – Asia & Europe. A Tale of two Continents
View papers assigned to individual session.
Chair: Esteve Almirall, Esade, Spain
Co-Chair: Susanna Avessta, DIMES, Finland
11:00
Session 7d: Technology-Enhanced Learning - Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Ferda Alpaslan, METU, Turkey
11:00
Session 7e: Intelligent Content and Semantics - FET Open - Issues and Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Teresa De Martino, European Commission, Belgium
11:00
Session 7f: Mobility - Applications & Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Mícheál Ó Foghlú, Waterford Institute of Technology, Ireland
11:00
Workshop 7g: How to make International Supply Chains More Efficient and Secure
View papers assigned to individual session.
Chair: Yao-Hua Tan, Vrije Universiteit Amsterdam, Netherlands
11:00
Workshop 7h: Geographic IT in Public Service II
View papers assigned to individual session.
Chair: Johan P Bang, Future Position X, Sweden
12:30
Lunch
14:00
14:00
Workshop 8a: Open Innovation for Services - A New Mainstream
View papers assigned to individual session.
Chair: Bror Salmelin, European Commission, Belgium
14:00
Workshop 8b: Interoperability Infrastructures and Standards for Administrations and Enterprises
View papers assigned to individual session.
Chair: Yannis Charalabidis, National Technical University Athens, Greece
14:00
Session 8c: Living Labs - Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Alvaro Oliveira, Alfamicro, Lda., Portugal
14:00
Session 8d: Technology-Enhanced Learning - Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Ferda Alpaslan, METU, Turkey
14:00
Session 8e: Intelligent Content and Semantics
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Stanbridge, Korora Limited, United Kingdom
14:00
Session 8f: Mobility - Applications & Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Mícheál Ó Foghlú, Waterford Institute of Technology, Ireland
14:00
Workshop 8g: ELEVATE: A Universal Technology-Enhanced Learning Platform for Software Industry
View papers assigned to individual session.
Chair: Spiros Alexakis, CAS Software AG, Germany
14:00
Session 8h: Security & Identity Management
View papers assigned to individual session.
Chair: Jonathan Cave, RAND Europe, United Kingdom
15:30
Coffee Break
16:00
16:00
Workshop 9a: Global e-Business Interoperability Test Bed
View papers assigned to individual session.
Chair: Christine Legner, Université de Lausanne, Switzerland
16:00
Session 9b: eDemocracy & eParticipation
View papers assigned to individual session.
Chair: Gareth MacNaughton, Cisco UK&I, United Kingdom
16:00
Session 9c: Living Labs - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Oğuz YAPAR, TÜBİTAK, Turkey
16:00
Session 9d: Technology-Enhanced Learning - Higher Education Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Stephan Raimer, Flensburg University, Germany
16:00
Session 9e: Intelligent Content and Semantics in Media
View papers assigned to individual session.
Chair: Alvaro Oliveira, Alfamicro, Lda., Portugal
16:00
Session 9f: eInfrastructure
View papers assigned to individual session.
Chair: Bastian Koller, HLRS, Germany
16:00
Session 9g: Networked, Smart & Virtual Organisations - SME Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Weiss, Weiss4, Germany
16:00
Workshop 9h: EU – Western Balkan Countries Brokerage & Networking Session
View papers assigned to individual session.
Chair: Ira Vater, EBA European Business Associates Srl., Italy

Day 3: 23 October 2009

09:00
09:00
Workshop 10a: iSURF: An Interoperability Service Utility for Collaborative Supply Chain Planning across Multiple Domains Supported by RFID Devices
View papers assigned to individual session.
Chair: Gökçe Banu Laleci Erturkmen, Software Research, Development and Consultation Ltd. , Turkey
09:00
Workshop 10b: Electronic Document Interoperability in eGovernment and eBusiness
View papers assigned to individual session.
Chair: Asuman Dogac, Software Research and Development and Consultancy Ltd., Turkey
09:00
Workshop 10c: Innovative Technology-Enhanced Learning for new Health Paradigms
View papers assigned to individual session.
Chair: Albert Alonso, Hospital Clinic, Spain
09:00
Session 10d: Technology-Enhanced Learning - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Krassimira Paskaleva-Shapira, Karslruhe Research Center and Manchester Business School, Germany
09:00
Session 10e: Intelligent Content and Semantics in Networks
View papers assigned to individual session.
Chair: Mícheál Ó Foghlú, Waterford Institute of Technology, Ireland
09:00
Session 10f: Transportation - Applications and Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC Limited, Ireland
09:00
Workshop 10g: Assisting and Helping SMEs to Voice their Research & Innovation Needs
View papers assigned to individual session.
Chair: Tanja Vos, Universidad Politecnica de Valencia, Spain
Co-Chair: Katrin Reschwamm, EUrelations AG, Switzerland
10:30
Coffee Break
11:00
11:00
Workshop 11a: Socio-economic Sciences and Humanities
View papers assigned to individual session.
Chair: Emine Nur GÜNAY, Boğaziçi Üniversitesi, Turkey
11:00
Session 11b: eGovernment - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Basat Tayfun, MilSOFT Bilisim Iletisim Teknolojileri A.S., Turkey
12:30
End of Sessions
12:45
12:45
Closing Plenary 12a
View papers assigned to individual session.
Chair: F. Mehmet Gökgöz, Turkish Research and Business Organizations (TuR&Bo ppp), Belgium
13:45
Lunch
14:00
Socio-Economic Sciences and Humanities Info Workshop

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version