22 - 24 October 2008
Stockholm, Sweden

Username: Password:
Agenda
Conference Topics

eChallenges e2008 Agenda



Updated: 2008-10-14 18:01:07.013

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version

Day 1: 22 October 2008

08:00
Registration
09:00
09:00
Opening Plenary 1a
View papers assigned to individual session.
10:30
Coffee Break
11:00
11:00
Session 2a: ICT for Networked Enterprise - Issues & Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Ulf Blomqvist, VINNOVA, Sweden
11:00
Session 2b: eGovernment - Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Aniyan Varghese, European Commission, Belgium
11:00
Session 2c: CWE Issues and Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Dan Harnesk, Luleå University of Technology, Sweden
11:00
Session 2d: Digital Content
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Stanbridge, Korora Limited, United Kingdom
11:00
Session 2e: Mobility Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Mícheál Ó Foghlú, Waterford Institute of Technology, Ireland
11:00
Session 2f: eHealth Issues 1
View papers assigned to individual session.
Chair: Kim Davis, Research Council of Norway, Norway
11:00
Session 2g: Networked, Smart and Virtual Organisations - Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Bernhard Katzy, CeTIM, Germany
11:00
Workshop 2h: Challenges & Development
View papers assigned to individual session.
Chair: Anette Holm, City of Stockholm, Sweden
12:30
Lunch
13:30
13:30
Workshop 3a: Contracting in an eBusiness Environment
View papers assigned to individual session.
Chair: Roland Kübert, HLRS, Germany
13:30
Session 3b: eGovernment - Interoperability
View papers assigned to individual session.
Chair: Gregoris Mentzas, National Technical University of Athens, Greece
13:30
Session 3c: CWE Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Alvaro Oliveira, Alfamicro, Lda., Portugal
13:30
Session 3d: Digital Content Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Stanbridge, Korora Limited, United Kingdom
13:30
Session 3e: Mobility Applications and Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Mícheál Ó Foghlú, Waterford Institute of Technology, Ireland
13:30
Session 3f: eHealth Issues 2
View papers assigned to individual session.
Chair: Richard Stevens, Stevens Consultants, Italy
13:30
Session 3g: Networked, Smart and Virtual Organisations - Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Nenad Ivezic, National Institute of Standards and Technology, United States
13:30
Workshop 3h: Successful Swedish Research in the eChallenges Domain
View papers assigned to individual session.
Chair: Sylvia Schwaag Seger, VINNOVA, Sweden
Co-Chair: Johan Lindberg, VINNOVA, Sweden
15:00
Coffee Break
15:30
15:30
Workshop 4a: Contracting in an eBusiness Environment II
View papers assigned to individual session.
Chair: Roland Kübert, HLRS, Germany
15:30
Workshop 4b: Interoperability Infrastructures for European Public Administrations
View papers assigned to individual session.
Chair: Yannis Charalabidis, National Technical University Athens, Greece
15:30
Workshop 4c: Open Innovation as Driver for Next Generation of User-centric Products and Services
View papers assigned to individual session.
Chair: Bror Salmelin, European Commission, Belgium
15:30
Session 4d: Digital Content Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Roger Wallis, Royal Institute of Technology, Sweden
15:30
Workshop 4e: Europe-Latin America Cooperation in ICT research: state of the art, opportunities, challenges
View papers assigned to individual session.
Chair: Fabio Nascimbeni, MENON Network, Belgium
15:30
Workshop 4f: User Involvement in Connected Health and Wellness Design
View papers assigned to individual session.
Chair: Maurice Mulvenna, University of Ulster, United Kingdom
Co-Chair: Johan E. Bengtsson, Luleå University of Technology, Sweden
15:30
Session 4g: Grid Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Stefan Wesner, University Ulm, Germany
15:30
Workshop 4h: Successful Swedish Research in the eChallenges Domain II
View papers assigned to individual session.
Chair: Sylvia Schwaag Seger, VINNOVA, Sweden
Co-Chair: Johan Lindberg, VINNOVA, Sweden
17:00
17:45

Day 2: 23 October 2008

09:00
09:00
Workshop 5a: Experiences on Service Oriented Infrastructure and the Grid as foundation for the next generation of Business Solutions
View papers assigned to individual session.
Chair: Maria Tsakali, European Commission, Belgium
09:00
Session 5b: eGovernment - Leveraging Co-operative Platforms
View papers assigned to individual session.
Chair: Jim Yip, University of Salford, United Kingdom
09:00
Workshop 5c: Living Labs and Regional Development
View papers assigned to individual session.
Chair: Jesse Marsh, Atelier Studio Associato, Italy
09:00
Session 5d: Technology-Enhanced Learning - Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Kim Davis, Research Council of Norway, Norway
09:00
Workshop 5e: IST-Africa - Linking European & African Researchers
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC Limited, Ireland
09:00
Session 5f: eHealth Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Asuman Dogac, Software Research and Development and Consultancy Ltd., Turkey
09:00
Session 5g: Networked, Smart and Virtual Organisations - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Volker Stich, FIR: Institute for Operations Management at RWTH Aachen, Germany
09:00
Session 5h
10:30
Coffee Break
11:00
11:00
Workshop 6a: Experiences on Service Oriented Infrastructure and the Grid as foundation for the next generation of Business Solutions II
View papers assigned to individual session.
Chair: Maria Tsakali, European Commission, Belgium
11:00
Session 6b: eGovernment: eServices
View papers assigned to individual session.
Chair: Krassimira Paskaleva-Shapira, Karslruhe Research Center and Manchester Business School, Germany
11:00
Workshop 6c: Living Labs and Regional Development II
View papers assigned to individual session.
Chair: Jesse Marsh, Atelier Studio Associato, Italy
11:00
Session 6d: Technology-Enhanced Learning - Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Stephan Raimer, Flensburg University, Germany
11:00
Workshop 6e: IST-Africa - Linking European & African Researchers II
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC Limited, Ireland
11:00
Workshop 6f: Case Studies, Business Cases and Tools for the Planning and Application of eHealth Services
View papers assigned to individual session.
Chair: Volker Stich, FIR: Institute for Operations Management at RWTH Aachen, Germany
11:00
Workshop 6g: iSURF: An Interoperability Service Utility for Collaborative Supply Chain Planning
View papers assigned to individual session.
Chair: Asuman Dogac, Software Research and Development and Consultancy Ltd., Turkey
Co-Chair: Ricardo Goncalves, UNINOVA, Portugal
11:00
Workshop 6h: Networked Enterprise and RFID Adoption in Manufacturing and Service Industries: Current Trends and Implications
View papers assigned to individual session.
Chair: Hasan ALKAS, European Commission, Belgium
12:30
Lunch
14:00
14:00
Workshop 7a: Towards an Internet of Services
View papers assigned to individual session.
Chair: Man-Sze Li, IC Focus, United Kingdom
14:00
Session 7b: eGovernment: eServices Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Andrea Halmos, European Commission, Belgium
14:00
Workshop 7c: Living Labs Fostering Open Innovation for Rural Development
View papers assigned to individual session.
Chair: Hans Schaffers, Aalto University School of Economics & ESoCE Net, Netherlands
14:00
Session 7d: Technology-Enhanced Learning in Tiertary and Vocational Training
View papers assigned to individual session.
Chair: Stephan Raimer, Flensburg University, Germany
Re-Engineering Assessment and Technology Enhanced Learning: A Blended Approach to Teaching Undergraduate Modules
Alan Hogarth, Glasgow Caledonian University, United Kingdom

Model of Impact of Technology-Enhanced Organizational Learning on Business Performance
Tanja Arh, Jožef Stefan Institute, Slovenia

Enhanced E-training in the Field of Mechatronics: The Slovenian Case Study
Matija Pipan, Jozef Stefan Institute, Slovenia

Training for Open Source: A Need not a Luxury
Guadalupe Morgado, FUNDECYT, Spain

14:00
Workshop 7e: Integrated Strategies for Intelligent e-Tourism and e-Heritage Environments
View papers assigned to individual session.
Chair: Krassimira Paskaleva-Shapira, Karslruhe Research Center and Manchester Business School, Germany
14:00
Session 7f: eHealth Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Asuman Dogac, Software Research and Development and Consultancy Ltd., Turkey
14:00
Workshop 7g: Successful Collaboration Approaches to Empower SMEs to Innovate
View papers assigned to individual session.
Chair: Tanja Vos, Universidad Politecnica de Valencia, Spain
14:00
Workshop 7h: NORIA-net: Turning Public-Private Outside-in: The Citizens’ Services
View papers assigned to individual session.
Chair: Madeleine Siösteen Thiel, VINNOVA (Swedish Governmental Agency for Innovation Systems), Sweden
15:30
Coffee Break
16:00
16:00
Workshop 8a: Ambient Assisted Living
View papers assigned to individual session.
Chair: Ulf Blomqvist, VINNOVA, Sweden
16:00
Session 8b: eGovernment - eProcurement & Monitoring Framework
View papers assigned to individual session.
Chair: Jim Yip, University of Salford, United Kingdom
16:00
Tutorial 8c: Living Labs and FIRE (Future Internet Research and Experimentation)
Chair: Per Blixt, European Commission, Belgium
16:00
Workshop 8d: Use of Electronic Identity in the Academic Environment. Facilitating the Bologna Process
View papers assigned to individual session.
Chair: Milan Sova, CESNET, Czech Republic
16:00
Session 8e: Legal Applications & Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Gareth MacNaughton, Cisco UK&I, United Kingdom
16:00
Workshop 8f: Realising the Potential of Virtual Communities in e-Health: From the Micro to the Macro
View papers assigned to individual session.
Chair: Debbie Keeling, University of Manchester, United Kingdom
16:00
Session 8g: SME Issues & Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Weiss, Weiss4 , Germany
16:00
Workshop 8h: ICT for Governance and Policy Modelling
View papers assigned to individual session.
Chair: Aniyan Varghese, European Commission, Belgium

Day 3: 24 October 2008

09:00
09:00
Tutorial 9a: Software and Services: Current Status and Future Research Directions
Chair: Arian Zwegers, European Commission, Belgium
09:00
Session 9b: eGovernment Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Richard Stevens, Stevens Consultants, Italy
09:00
Session 9c: CWE Case Studies 1
View papers assigned to individual session.
Chair: Peter Weiss, Weiss4 , Germany
09:00
Session 9d: Digital Libraries Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Roger Wallis, Royal Institute of Technology, Sweden
09:00
Session 9e: Security Case Studies and Issues
View papers assigned to individual session.
Chair: Stefan Wesner, University Ulm, Germany
09:00
Workshop 9f: Social Care Informatics - An Essential Part of eHealth Services to Citizens
View papers assigned to individual session.
Chair: Michael Rigby, Keele University, Ireland
09:00
Session 9g: eDemocracy & eParticipation
View papers assigned to individual session.
Chair: Paul Cunningham, IIMC Limited, Ireland
10:30
Coffee Break
11:00
11:00
Session 10a: eInclusion & eAccessibility
View papers assigned to individual session.
Chair: Jesse Marsh, Atelier Studio Associato, Italy
11:00
Session 10b: eGovernment Case Studies II
View papers assigned to individual session.
Chair: Ulf Blomqvist, VINNOVA, Sweden
11:00
Session 10c: CWE Case Studies 2
View papers assigned to individual session.
Chair: Hans Schaffers, Aalto University School of Economics & ESoCE Net, Netherlands
11:00
Session 10d: Digital Libraries Applications and Case Studies
View papers assigned to individual session.
Chair: Alvaro Oliveira, Alfamicro, Lda., Portugal
11:00
Session 10e: Security Applications
View papers assigned to individual session.
Chair: Jonathan Cave, RAND Europe, United Kingdom
11:00
Workshop 10f: Smart Textiles and Service Innovations in Tele-care Services
View papers assigned to individual session.
11:00
Session 10g: eDemocracy & eParticipation II
View papers assigned to individual session.
Chair: Gareth MacNaughton, Cisco UK&I, United Kingdom
12:30
Lunch
13:30
13:30
Closing Plenary 11a
View papers assigned to individual session.
Chair: Urban Funered, Ministry of Finance, Sweden

Disclaimer: This is the Advance Programme, which is subject to change.

To view presentations within individual sessions, click on View papers assigned to individual session. icon.
To expand all sessions within this day, click here.
To print the full programme, click Printable Version